بر خلاف دیدگاه و باوری که کالای ارزان از نظر کیفیت ممکن است مطلوب نباشد ، فرش ماشینی به دلیل تنوع بسیار زیاد در ماشین آلات و نحوه ی بافت و تنوع بی نهایت در طراحی ، بازه قیمت بسیار گسترده ای دارد ، و لازم به ذکر است که فرش ارزان ، فرش خوب با قیمت مناسب هم بافته میشود فقط باید به خرید از بافنده فرش دقت کنید .

خرید فرش ارزان مسقیم از بافنده

خرید فرش از بافنده فرش

در این مقاله سعی خواهیم کرد به بررسی انواع تولیدات نساجی در زمینه فرش بپردازم . به دلیل تنوع بالای طراحی توسط طراحان فرش برای کلیه دستگاه های فرش ماشینی ، از فرش های اصطلاحا لوکس گران قیمت ، تا فرش ارزان ، فرش خوب با قیمت مناسب در بازه ی تولیدات فرش ماشینی وجود دارد .

قبل از آن لازم است به تعریف چند مشخصه فنی در تولید فرش بپردازیم :

روش تولید فرش ماشینی

فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی تولید می‌گردد که می‌توان به دستگاه‌های تکسیما، واندویل، شونهر، Alpha ,CRX, ASR, VTR و… اشاره کرد.
جنس هر فرش نیز می‌تواند آکریلیک یا BCF و مخلوطی از این دو، یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) باشد. قابل ذکر است که فرش‌های ۱۰۰٪ آکریلیک دارای کیفیت ( از لحاظ طول عمر خاب فرش ) و قیمت بالاتری هستند ولی فرش‌های ابریشم مصنوعی در حال حاضر به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان و ثبات و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی بعنوان کفپوش مورد توجه قرار گرفته و همچنین فرش‌ها بر اساس شانه به ۳۵۰، ۴۴۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه تقسیم می‌شوند. تراکم فرش‌ها نیز می‌تواند براساس نوع ماشین و شانه بین ۷۰۰ تا ۳۶۰۰ باشد. اخیراً دستگاه بافت فرش ۱۵۰۰ شانه که قابلیت تولید فرش با تراکم ۴۵۰۰ نیز می‌باشد وارد بازار شده‌است.

این تنوع بسیار گسترده ، بازه ی قیمت فرش را تشکیل میدهد ، بنابراین دلیلی بر خوب و بد بودن محصول نمی شود . برای خرید فرش ، تهیه محصول بصورت مستقیم از بافنده نیز راهی برای صرفه جویی در هزینه تمام شده می باشد .

ایران بافت ، با ارائه ی مستقیم محصولات ۱۱۲ تولید کننده فرش کاشان ، فرصت انتخاب محصول و خرید مستقیم از بافنده را فراهم آورده . امیدواریم این تلاش در جهت کاهش بهای تمام شده خرید در شرایط فعلی موثر واقع گردد .