روش تميز كردن فرش با مواد طبیعی

۱- جوش‌شيرين و سرکه در تمیز کردن فرش

روي لکه فرش مقداری پودر جوش شيرين را بريزيد و به آن سرکه سفيد اضافه کنيد . این کار باعث کف کردن ترکیب شما میکند و فرآیند کف کردن که در حال تمیز کردن فرش شماست دقایقی بعد پایان می یابد ، ابتدا با قاشق مایع حاصل از این ترکیب را جمع آموری کنید و سپس یک دستمال با جذب بالا را برای پاک کردن بهتر فرش به کار بگیرید ، پس از خشک شدن این قسمت از فرش . باقي‌مانده جوش‌شيرين با جاروبرقي را جمع کنيد . براي لکه‌هاي بزرگ‌تر از جوش‌شيرين به تنهايي استفاده کنيد. آن را روي فرش بپاشيد و حداقل بعد از نيم ساعت جاروبرقي بزنيد.

۲- نمک

مخلوط سرکه و نمک نيز از بين‌برنده لکه فرش است. اين دو ماده را به صورت خمير درآوريد و روي لکه بريزيد، بگذاريد تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روي محل مورد نظر بماليد. بعد از خشک شدن جاروبرقي بزنيد.

۳- بخار

آب را داخل دستگاه بخارشور بريزيد. کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانيد. در صورت اجازه استفاده از مواد شيميايي، بهتر است به جاي آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنيد.

۴- پراکسيد هيدروژن

پراکسيد هيدروژن تميزکننده فوق‌العاده‌اي به خصوص براي لکه‌هاي پروتئين و خون است. با ريختن اين ماده روي فرش، شاهد از بين رفتن لکه خواهيد بود. روي محل مورد نظر آب يا سرکه سفيد بماليد.

۵- استفاده از زمين شور

بله با استفاده از زمين شور هم مي‌توانيد فرش را تميز کنيد. ۲ پيمانه جوش‌شيرين را با ¼ پيمانه بوره يا تکه‌هاي صابون مخلوط کنيد. به اين مواد ۲۰-۱۰ قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنيد. معمولا از اسطوخودوس يا ليمو استفاده مي‌شود. مواد را خوب به هم بزنيد و با اسپري روي فرش بپاشيد. در مرحله بعد ¼ پيمانه آب گرم را با ۱ پيمانه سرکه سفيد مخلوط کنيد. زمين‌شور اسفنجي را داخل آن کنيد و روي مواد ريخته شده قبلي بکشيد. بگذاريد فرش حداقل ساعت خشک شود سپس جاروبرقي بکشيد.